A fizioterápia egyáltalán nem számít új kezelési módszernek, hiszen rengeteg intézetben és szakrendelőben végzik. Többek között a Gyógytornászom rendelőjében is. Mi is a fizioterápia? A fizioterápia olyan gyógyászati terület, ami a mozgásszervi problémák kezelésére és megelőzésére összpontosít. Viszont a következőt fontos megemlítenünk.
A fizioterápia és gyógytorna különböző megközelítésekkel segít a rehabilitációban. A természetes gyógymódok, mint a mozgásterápia, masszázs, manuális technikák és elektroterápia segítenek helyreállítani a test megfelelő működését. A fizioterápia tulajdonképpen egy összefoglaló név, ami az orvosi terápiakat tartalmzza. Ezek a terápiák fizikai és kémia energiákat hasznosítanak, a megfelelő gyógyulás érdekében.
A fizioterápiába beletartozik a fizikoterápia és a gyógytorna is. Ezzel a módszerrel, mivel rendkívül összetett, számos mozgással összefüggésbe hozható betegséget lehet gyógyítani. Nagyon fontos kiemelni, hogy a Gyógytornászom rendelő szakemberei folyamatosan képzik magukat. Vagyis posztgraduális képzésen vesznek részt, ahol megismerkedhetnek a legújabb technikákkal, fogásokkal és eljárásokkal. Most pedig ismerjük meg a legnépszerűbb fizioterápiás módszereket!
Mi a fizioterápia fő módszere és mit kell tudni a manuálterápiáról?
A fizioterápia széles körben alkalmazott kezelési módszereket foglal magába. Ilyen például a mozgásterápia, aminek segítségével célzott gyakorlatokkal javíthatóak az ízületek mobilitása és az izmok ereje. Másik széleskörűen alkalmazott módszer az elektroterápia, aminél alacsony feszültségű áramot alkalmaznak a fájdalom csökkentésére és az izmok stimulálására. A gyógymasszázs nagyon sokszor a gyógytornával együtt hatásos.
Fontos és szerves része az ízületek ellazításának, hiszen oldja a feszültséget és a stresszt. Ezáltal az izmok is hatékonyabban ellazulnak. A manuálterápia olyan kezelési forma, amit gyógytornászok és manuálterapeuták alkalmaznak az ízületek és az izmok működésének helyreállítására. A kezelés során különböző fogásokat alkalmaznak az ízületek mobilizálására és az izmok lazítására. Rendkívül hatásos módszer, ha jól végzik! Előnyei közé tartozik, hogy csökkenti az ízületi merevséget, javítja a testtartást és a mozgékonyságot, illetve fokozza a vérkeringést, ami elősegíti a gyógyulást.
Mit kell tudni a FDM és a Trigger pont kezelésről?
A Fascia Disztorziós Modell (röviden: FDM) egy innovatív manuális terápiás módszer, ami a fascia, vagyis a kötőszöveti rendszer kezelésére összpontosít. Az FDM szerint a mozgásszervi fájdalmak jelentős részét a kötőszövetben bekövetkezett torzulások okozzák. A speciális terápia oldja az izomszövetben lévő feszültséget, csökkenti a gyulladást és a fájdalmat, valamint növeli az ízületek mozgástartományát.
Míg a Trigger pont terápia csökkenti az izomgörcsöket, gyorsabb fájdalomcsillapítást garantál és segít növelni az ízületek rugalmasságát. A trigger pontok olyan feszült izomcsomók, amik fájdalmat és a mozgás beszűkülését okozhatják. A trigger pont kezelés célja ezen csomók feloldása, amit manuális nyomással és nyújtással érnek el.