A szürkehályog műtét egy olyan eljárás, amit akkor végeznek el, amikor már a szemlencse elhomályosodása jelentős látászavart okoz, vagyis rontja az életminőséget. Ez a lencse a szem belső részében található és normál esetben átlátszó, de a szürkehályog esetén sárgás vagy barnás színűvé válik. Hogyan alakul ki? A Budai Szemészet weboldalán ezt is megtudhatod.
Egyetlen hatékony kezelési módja a műtét, aminek alkalmával a homályosodott lencsét eltávolítják és egy mesterséges lencsével helyettesítik. Ez az eljárás általában gyorsan és eredményesen visszaállítja a páciens látását, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. A beavatkozás jellemzően minimális kockázattal jár.
A modern technológia és a sebészeti módszerek lehetővé teszik a precíz eltávolítást és a pontos illesztést. Az eljárás típusa egyénenként változhat, de általánosságban elmondható, hogy a legtöbb esetben ultrahangos aprításra kerül sor. A műtét mindenkinek elérhető, akinek a homályosodott lencse befolyásolja a látását.
A szürkehályog műtét folyamata
A beteg először részt vesz egy alapos szemészeti vizsgálaton, aminek során a szakember megállapítja a probléma mértékét, majd megbeszélik a részleteket és az elvárásokat. A műtét helyi érzéstelenítővel történik, ami lehetővé teszi, hogy a páciens éber maradjon, de ne érezzen fájdalmat. Érdemes tudni, hogy ritkább esetekben általános érzéstelenítésre is szükség lehet.
A szemlencse eltávolítása úgy megy végbe, hogy apróra törik, majd a maradványokat elszívják egy speciális szerkezettel. Ezt a módszert phacoemulsifikációnak nevezik. Miután a specialista eltávolította a homályosodott szemlencsét egy új, általában műanyagból vagy szilikonból készült műlencsét helyez be a szembe.
Ez a speciális orvosi eszköz átveszi a szemlencse által korábban ellátott feladatokat és javítja a beteg látását. A beavatkozás után általában rövid ideig megfigyelés alá kerül a páciens, vagyis a szakember ellenőrzi a gyógyulási folyamatot. Már az első napokon javul a látás, viszont a teljes helyreállás néhány héten belül várható, amikor a regenerálódási ciklus lezárul.
Mi a teendő a műtétet követően?
A gyógyulási időszak során kifejezetten fontos a megfelelő szemápolás és a sebész utasításainak pontos betartása. A szakember általában szemcseppeket ír fel, amiket természetesen úgy kell alkalmazni, ahogy az orvos javasolja. Ezek a készítmények segítenek a regenerálódás támogatásában, például a gyulladás csökkentésében és a szem hidratálásában.
Az eljárás után javasolt napszemüveget viselni, hogy védje a az UV-sugárzástól és a szennyeződésektől. A fájdalom elkerülése érdekében hanyagolja a dörzsölgetést és a túlságosan nehéz tárgyak emelését. Fontos, hogy elegendő időt fordítson a pihenésre. Nem célszerű hosszabb ideig olvasni, televíziót nézni vagy számítógépes munkát végezni, legalábbis az első napokban és hetekben.
Menjen el a szakember által előírt kontrollvizsgálatokra, hiszen ez segíthet az esetleges szövődmények korai felismerésében és kezelésében. Ha szükségesnek találja, akkor viseljen szemészeti védőszemüveget az éjszakai alvás során annak érdekében, hogy megakadályozza a véletlen szemdörzsölést, ami gátolhatná a regenerálódást.